style=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

yuvarlama 300x228 Yuvarlama Tarifi Resimli, Nasıl Yapılır

Yuvarlama

Yuvarlama tarifi bol etle yapılan özel yemek tariflerinden birisidir, yuvarlama yemeği ya da yuvarlama nasıl yapılır öğrenmek isterseniz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

malzemeleri; yarım kilogram parça kuzu eti, 250 gram çiğ köftelik kıyma, 2 bardak pirinç, 1 bardak nohut, 1 kiolgram süzme yoğurt, 1 çay kaşığı karabiber, tuz, 1 yumurta, 1 kaşık tereyağı, nane.

Yuvarlama yemeği yapılışı; ilk olarak pirinçleri ıslatalım ve yıkadıktan sonra çekelim. Çekilmiş pirinçleri çiğ köftelik kıyma, tuz ve karabiber katarak yoğuralım. Hazırlanan karışımın kıvamı yerine gelince nohut iriliğinde yuvarlamaları yapalım.

Yuvarlama işlemi bitince kaynamakta olan tuzlu suya atalım ve biraz haşlanmalarını sağlayalım. Parça kuzu etini de başka bir tencerede ara sıra biriken köpükleri temizleyerek haşlayalım. Bir gece önceden ıslatılıp pişirilmiş nohutu etlerin üstüne dökelim.

Nohutlarla birlikte pişen etler yumuşamaya başlayınca yuvarlamaları da aynı tencereye alalım.

Boş bir kapta da yumurta ve yoğurdu çırpıp yemeğe ilave edelim. Sos olarak da kızdırılmış tereyağı içinde nane döküp servis edelim.Gelen Aramalar: yuvarlama nasil yapilir,yuvarlama tarifi,yuvarlama yemegi,yuvalama tarifi,yuvarlama nasl yaplr