style=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

profiterol 300x225 Profiterol Tarifi Resimli

Profiterol

Annem çok güzel profiterol yaptığı için çevresine sürekli profiterol sosu ya da ile ilgili tarifler vermek zorunda kalıyor. Bu yüzden, hem arkadaşlarının profiterol nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek, hem de değerli takipçilerimize hususunda bildiklerini aktarmak için şimdiki yazımızın profiterol tarifi olduğunu belirterek başlamak istedim. Profiterol yapımı öğrenildiği zaman ekler gibi benzer lezzetlerin tarifleri daha kolay yapılabilir.

Profiterol malzemeleri;

İsterseniz bu dipnottan sonra tarifimizde kullanacağımız malzemeleri sayalım; (Profiterol Hamuru Malzemesi) bir bardaktan biraz az un, 6 kaşık margarin, bir bardaktan biraz az su, yarım kaşık toz şeker, 3 yumurta, (Çikolatalı Sosunun Malzemesi) 1 bardak şeker, 3 kaşık kakao, yarım bardak su, 3 kaşık margarin, (Kremanın Malzemesi) 1 bardak süt, 6 kaşık toz şeker, 3 kaşık un, 2 kaşık tereyağı, 2 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı vanilya, 1 paket krem şanti.

yapılışı;

Bir tatlı tarifi için fazla malzeme ve emek gerektiren fakat lezzeti de verilen emeğe değecek bu tarifin yapımı sırasıyla aktarmaya çalışacağız. Margarini eritip içine su ve şekeri katalım. Biraz kaynatalım. Bu karışımın içine unu koyup karıştırmaya başlayalım, yaklaşık 5-6 dakika kadar pişirelim, böylece hamurumuz hazır hale gelmektedir. Altını kapatıp içine 3 yumurta kıralım. Yumurtaların hamurun içinde tamamen kaybolması için iyice karıştıralım.

Hamurumuzu elde ettikten sonra bu hamura şekil verme aşamasına geçebiliriz. Hamuru, kuru bir tepsiye sıkma torbası kullanarak, küçük profiterol ekmeği şeklinde dizelim. Tepsiyi kızgın fırına sürüp profiterol ekmekleri kabarıp, üzerleri pembeleşinceye kadar yaklaşık yarım saat bekleyelim. Hamurlar pişince 10 dakika kadar dinlendirip hamurların biçimlerini bozmadan tepsiden çıkaralım. Sıcakken enli kısımlarını kapak şeklinde keselim.

Hamurlarla şimdilik işimiz bittiği için bir süreliğine bir kenara koyalım. Ve kremayı hazırlamaya başlayalım. Bir tencereye yumurta sarıları, şeker ve vanilya koyup iyice karıştıralım. Kaynar sütü azar azar ilave ederek karıştırmaya devam edelim.

Tencereyi ocağın üzerine koyalım ve unu ilave ederek krema kıvamını alana dek karıştırarak kaynatalım. Son olarak, tereyağını katalım ve yeniden karıştıralım.

Profiterol Kremasını da hazırladıktan sonra sıra çikolata sosuna geldi. Çikolata sosu için bir kaba kakao ve şeker koyarak iyice karıştıralım. Kakaolu şekere, azar azar su veya sütü kattıktan sonra tencereyi ocağa alalım. Boza kıvamında bir karışım elde edene kadar karıştıralım. Sos koyulaştığında da, tencereyi ocaktan alalım. İçine margarin koyalım ve karıştırarak sosa yedirelim.

Bütün malzemeleri hazırladık şimdi yapmamız gereken bu malzemeleri birleştirmek. Hazırladığımız ağzı açık hamurların içine krema dolduralım ve kapaklarını kapatalım. Kremalı hamurları bir servis tabağına dizelim. Üzerlerine çikolata sosu dökelim, hazırladığımız krem şantiyle de sosun üzerini süsleyelim.

Profiterol tarifi videosu:

0 Profiterol Tarifi ResimliGelen Aramalar: profiterol tarifi,profiterol tarifi resimli,profiterol yapımı,profiterol sosu,profiterol nasıl yapılır,profiterol yapılışı,profiterol tarifleri