style=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

Şimdi yayınlayacağımız hamur işi tarifi, tam da pastırma sevenler için. Evet, pastırmalı poğaça tarifinden bahsediyoruz. İsterseniz poğaça yapımında kullanılan malzemeleri sayalım; 5 bardak un, 1 yumurta, 1 bardak sıvıyağ, yarım paket margarin, 1 bardak yoğurt, 1 paket kabartma tozu, 1 çay kaşığı tuz. İçinde kullanılacak malzemeler ise; 200 gram pastırma, 1 demet maydanoz.

Margarini hamurda kullanmak maksadıyla eritelim. Yumurta beyazı, un, tuz, kabartma tozu, sıvıyağ, margarin ve yoğurdu büyük bir kapta karıştıralım. Kulak memesi kıvamına gelince dinlenmesi için ağzını kapatıp bir kenara koyalım.

Hamur dinlenirken, biz de içini hazırlayalım. Bunun için pastırmaları küçük parçalara bölelim. Maydanozu da ince ince kıyıp pastırmaların yanına katalım.

Hamur dinlendikten sonra, merdane yardımıyla orta kalınlıkta açalım. İçine pastırmalı harcı koyduktan sonra, ilk olarak bir tarafını, sonra da diğer tarafını kapatalım. Üstüne yumurta sarısı sürüp susam ya da çörek otuyla süsleyelim. Orta sıcaklıkta yarım saat kadar pişirip servis yapalım.