style=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

kiymali kol boregi 300x208 Peynirli Kol Böreği Tarifi Resimli, Nasıl Yapılır

Kol Böreği

Kol böreği hamurunun kıvamını tutturmakla ilgili, yaşanan bazı sorunlar nedeniyle sıradaki tarifimiz peynirli kol böreği tarifi olacaktır. nasıl yapılır?, gibi konularda, bu yazının size yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Kol böreği tarifimize geçmeden evvel malzemelerimizi saymakla yazımıza başlayalım; 1 yumurta, yarım çay bardağı sıvıyağ, 2,5 bardak su, 6,5 bardak un, 1 kase nişasta, 1 bardak sıvıyağ (yufkaların arasına sürmek için), tuz. İçinde kullanılacak malzemeler ise; 200 gram beyaz peynir, 1 demet maydanoz. Üstüne; 3 kaşık yoğurt, 1 kaşık sıvıyağ.

Yufkaların hamurunu yapmakla başlayalım. Bunun için hamur yoğuracağımız kabın içine unu eleyip ortasını diğer malzemeleri koyabilmek için açalım. Yumurta, sıvıyağ, tuz, su gibi malzemeleri unun ortasına dökelim. Bu malzemelerin güzel bir hamur olabilmesi için iyice karıştırıp çok iyi bir şekilde yoğuralım.

Hamurumuz kıvamını bulduktan sonra bezeler koparalım. Bezeleri bir kaba alıp üstünü nemli bir bezle kapatalım ve biraz dinlendirelim. (Dinlendirme süresi yaklaşık yirmi dakikadır.)

Hamurları dinlendirdikten sonra temiz ve düz  bir zemine nişasta serpip hamurları yufka haline getirmeye başlayalım. Yufkaları açtıktan sonra üstlerine sıvıyağ sürüp peynir ve maydanozlu karışımı içine koyalım. Yufkaları rulo şeklinde saralım.

Yufkaları tepsiye ortadan başlayarak serelim. Bütün yufkalar bitip tepsimiz dolunca, üstlerine sıvıyağ ve yoğurt karışımını fırça yardımıyla sürelim. Böreğimizin üstüne susam ve çörek otu serpip 200 derecede sıcak fırında altı ve üstü kızarana kadar pişirelim.

PÜF NOKTALAR:

Hamura sıvıyağ ilave edersek açmayı kolaylaştırır.

Hamuru dinlendirmek kolay açılmasını sağlar.

Yufkaları açarken nişasta kullanmak açmayı kolaylaştırır.

Elde açılan börekler çok lezzetli olur. Yufka açmayı bilmiyorsanız tarifleri harfiyen uygulamanız yeterlidir.Gelen Aramalar: kol böreği tarifi,kol böreği,kol b?re?i tarifi,kol böreği nasıl yapılır,kol böreği tarifi resimli,kol brei tarifi,kol böreği hamuru,kol böreği hamuru nasıl yapılır,peynirli kol böreği tarifi,kol böregi hamuru tarifi