• 40 ml su (Yaklaşık çeyrek su bardağı)
  • Çorba kaşığıyla üç kaşık ceviz(Cevizler dövülmemiş olmalıdır)
  • Su bardağıyla bir bardak toz şeker
  • Çay bardağı ile bir bardak ve ekstra olarak çorba kaşığıyla bir kaşık sıvı yağ
  • 60 ml maden suyu(Yarım su bardağından biraz az)
  • Tatlı kaşığı ile iki kaşık taze limon suyu
  • 120 ml unstyle=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

Şimdiki tarifimiz birçok kadın tarafından bilinen bir tatlıya ait. Bir de bizim tarifimizle deneyip misafirlerinizi şaşırtmaya ne dersiniz? 

İlk olarak tüm malzemelerimizi elimizin altında bulunduralım. Toz şekerimizi ve suyumuzu derin bir tencere içerisinde 15 dakika kadar kaynamaya bırakalım. Ardından yavaş yavaş taze limon suyumuzu aktaralım. Birkaç dakika daha kaynamasını bekleyip ateşin üzerinden alalım ve soğuması için bırakalım. İnce delikli bir elek yardımıyla unumuzu eleyelim ve geniş bir kaba alalım. Unumuzun ortasında bir delik alan olacak şekilde aralayıp maden suyumuzu ekleyelim. Etrafına da az miktarda sıvı yağ dökelim ve ardından da hamurumuz kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamurlardan 12 tane beze oluşturalım. Oluşturduğumuz bütün bezeleri ayrı ayrı kalburumuzun üzerine koyup baş parmağımızı kullanmayacağımız şekilde diğer dört parmağımızla bastırıp geri çekmek suretiyle hamurumuza yassı bir şekil verelim. Hamurumuz yassılaşırken aynı zamanda kalburumuz da hamura şekil verecektir.

Hamurumuzu şekillendirdikten sonra orta kısmına dövülmüş cevizimizi yerleştirip rulo haline getirelim ve kapatalım. Fırın tepsimizi bir yemek kaşığı sıvı yağ ile yağladıktan sonra hamurlarımızı tepsiye dizelim. Daha önce ısıttığımız orta dereceli sıcaklıktaki fırınımızda yarım saat kadar pişirelim. ( Üzerleri kızarıncaya kadar) Pişirme işlemini bitirdikten sonra ise soğuk halde olan şurubumuzu pişmiş hamurumuzun üzerine eşit şekilde dökelim.

Şimdi nefis bir kalburabastı tatlısı, misafirlerinizin damaklarını şenlendirmeyi bekliyor.

Afiyet olsun…

 Gelen Aramalar: kalbura bastı,sodalı kalbura bastı tatlısı