style=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

Edirne’de yaşamanın en büyük avantajlarından birisi de, çok farklı ve lezzetli tatlıları ustasından yiyebilmektir. Ben de Edirne’de uzun yıllar yaşamış birisi olarak, bu tatları unutamadığımı belirtmek isterim. Bugünkü tarifimiz, tatlı kategorisinde bulunan Gaziler Helvası tarifidir.

nde kullanılacak malzemeler; 4 kaşık badem, 4 kaşık margarin, iki buçuk bardak un, 5 bardak süt, 2 bardak şeker.

Bademlerin kabuklarını soyabilmemiz için bademleri ılık suda biraz bekletelim. Sudan çıkarıp elimizde ovuşturalım. Böylece bademin kabuklarından kurtulmuş oluruz.

Helva tenceresine margarini koyalım. Unu ekleyip margarinle beraber kavuralım. Unun iyice kavrulması gerekmektedir. Yakmadan kavurabilmemiz için dikkatli olmalı ve sürekli karıştırmalıyız. Unun rengi, koyu bir sarı olunca, kavurma işleminin bittiğini kabul edebiliriz. Unun yanına bademleri koyalım.

Başka bir tencerede, şeker ve sütü, birlikte kaynatalım. Süt kaynayınca, kepçe kepçe unun üzerine dökelim. Unun, sütü emmesini bekleyelim. Unun, sütle birlikte yoğunlaşıp, helva kıvamına gelene kadar, tencereyi sürekli karıştırmamız gerekmektedir. Pişince, tencerenin ağzına bir bez kapatıp biraz dinlenmesini sağlayalım. Sonra da kaşıklarla şekil vererek servis tabağına alalım ve servis edelim.

Pek fazla aşaması olmamasına rağmen, sürekli karıştırılıp, dikkat edilmesi gereken, özel Gaziler Helvası afiyetle yemeniz dileğiyle.Gelen Aramalar: edirne tatlıları