style=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

Özellikle etli yemeklerin yanına tercih edilen salata çeşitlerinden fasulye piyaz tarifini sizlerle paylaşacağız. Bu yazı boyunca , piyaz tarifler, piyaz çeşitleri, , fasulye piyazı tarifleri konularında farklı bilgiler bulabilirsiniz.

Fasulye piyazı tarifinde kullanılacak malzemeler; 1 bardak kuru fasulye, 2 bardak su, 1 soğan, tuz, maydanoz, 1 yeşil biber, 1 domates, karabiber, 1 yumurta, 4 kaşık zeytinyağı, 3 kaşık limon suyu.

Şimdi yapımına geçebiliriz. Piyaz yapmadan bir gün önce fasulyeleri bir kapta 2 bardak su ile ıslatmamız gerekmektedir. Yumuşadıkları zaman aynı suyla haşlayıp sularını çekmesinin sağlamalıyız. (Suyu çekmesi için 40 dakika kadar pişirmeliyiz.)

Bu arada soğanı temizleyip yarım daire şeklinde doğrayalım. Tuz dökelim ve elimizle ovalayalım. Diğer sebzeleri ayıklayıp yıkayalım. Hepsini incecik kıyalım. Domatesleri de küp şeklinde doğrayıp bütün hepsini salata tabağına yerleştirelim.

Servis tabağında bulunan malzemelerin üstüne fasulyeyi ve karabiberi döküp karıştıralım. Yumurtayı haşlayalım. Kabuklarını soyup ortadan bölelim. Yağ, limon suyu ve biraz tuzu karıştırıp bir sos hazırlayalım. Bu sosu piyazın üstüne gezdirelim. Yumurta ve zeytinlerle süsleyip servis edelim.Gelen Aramalar: piyaz tarifi,piyaz nasıl yapılır,piyaz tarifleri,piyaz salatası,piyaz çeşitleri,fasulye pilaki,fasulye piyazı tarifi,kuru fasulye salatası,fasulye piyazı nasıl yapılır,piyaz nasıl yapılır resimli