cevizli baklava 272x300 Cevizli Baklava Tarifi Resimli, Nasıl Yapılır

Cevizli Baklava

Her gün eklenen yeni tariflerle zenginleşen sitemizde ile ilgili yazı olmaması gözümüzden kaçtığı için uyarı almaya başlamıştık. Tarifi yayınlamak bugüne kısmetmiş. Cevizli baklava yapımı oldukça zor olduğu için yazımızda cevizli baklava tarifi resimli olarak yer almasının yanı sıra cevizli baklava video olarak da bulunmaktadır.

Cevizli baklava tarifi malzemeleri; 4 bardak un, 3 yumurta, yağ, çok az tuz, 2 bardak nişasta, su (cevizli baklava içi) 2 bardak erimiş yağ, 2 bardak çekilmiş ceviz, (baklava şerbeti) 5 bardak şeker, 3 bardak su, 1 limonun suyu.

Cevizli baklavanın yapılışı; ilk olarak unu eleyelim ve tuz, yağ, su ile büyükçe bir kapta karıştırıp baklava hamurunu oluşturalım. Yufkaları mümkün olduğunca ince açıp üst üste dizelim.

Tepsiyi yağlayıp ilk yufkamızı serelim. Yufka büyük olmuşsa kenarlarından kesip alalım. Yufkanın üstüne yağ serpip elimizle yayalım. Açtığımız yufkaların yarısını kenarlarından keserek araları yağlı olacak şekilde üst üste tepsiye yerleştirelim.

Yufkaların yarısına geldiğimiz zaman dövülmüş cevizleri düzgünce yayalım. Kalan yufkaları aralarını yağlayarak döktüğümüz cevizlerin üstüne dizelim. Bütün yufkaları yerleştirdikten sonra üstüne bir miktar yağ döküp on beş dakika bekleyelim.

On beş dakika geçince bıçakla keserek baklava dilimlerini oluşturalım. Kesim işlemi bitince biraz yağ gezdirip orta sıcaklıkta bir fırına sürelim ve üstleri kızarana kadar pişirelim.

Baklava fırında pişerken biz de şerbetini hazırlayalım. İlk olarak beş bardak şekeri üç bardak suyla kaynatıp 1 limonun suyunu sıkalım. Tekrar kaynatalım ve ılımasını bekleyelim. Fırından çıkan baklavaların üstüne ılık olarak dökelim ve tepsinin üzerine daha büyük bir tepsi kapatıp baklavaların şerbeti çekmesini bekleyelim.

İşte cevizli baklava videosu:

uzmantv Cevizli Baklava Tarifi Resimli, Nasıl Yapılırstyle=”display:inline-block;width:468px;height:15px”
data-ad-client=”ca-pub-8000290214235469″
data-ad-slot=”1453565451″>

Gelen Aramalar: cevizli baklava tarifi